Szukaj
Aktualności
Sortowanie
  • Epidemia skautingu...

Robert Baden Powell,  Epidemia skautingu…


Impuls„Pierwszy obóz skautowy urządzono na wyspie Brownsea. Był to niejako obóz eksperymentalny, celem opracowania całego planu skautingu dla młodzieży. Spotkali się tam wychowankowie szkoły w Eton z chłopcami z East End, z członkami Brygady Boyów oraz z chłopcami sklepowymi. Oryginalna mieszanina; doświadczenie jednak pouczyło nas o jej dużej wartości.

Żaden grzyb nie rośnie tak szybko, jak gwałtownie rozprzestrzeniał się ten ruch. Epidemia skautingu ogarnęła całe Zjednoczone Królestwo, a wkrótce przerzuciła się i na posiadłości zamorskie.

W czym leżał sekret tego niezwykłego powodzenia?


Odpowiem na to bez wahania, że sam duch tego ruchu wyjaśniał najlepiej jego olbrzymią ekspansję. A kluczem, który ducha tego wyzwolił, był romantyczny urok lasów i przyrody.
Czyliż jest gdzie taki młody chłopiec, a nawet człowiek dorosły, który by w dzisiejszej materialistycznej epoce pozostał głuchym na wołanie puszczy leśnej i szerokich, otwartych dróg?

Może to instynkt zupełnie pierwotny, - ale posiadamy go wszyscy. I ten to klucz otworzył nam ciężkie podwoje, choćby po to tylko, by wpuścić świeże powietrze i słońce w szarzyznę codziennego życia.

Ale może on dać jeszcze nierównie więcej.

Bohaterowie dzikiej puszczy, podróżnicy, badacze, żeglarze po dalekich oceanach, czy lotnicy podniebni, - to postaci, cieszące się miłością i sympatią wszystkich chłopców. Pójdą oni za nimi, dokądkolwiek ich powiodą, i zachwycać się będą nimi, póki opiewać będą odwagę, hart i wszystkie cnoty mężczyzny, wysiłek, energię, zręczność i ofiarność ochotną, gdy idzie o poświęcenie się dla dobra ogółu.

Oto właściwa strawa potrzebna tym młodym umysłom.

Przypatrzcie się temu chłopcu, co idzie przez ulicę, zapatrzony gdzieś w dal. Co on tam widzi oczyma duszy? Dalekie prerie, czy szare wody oceanu? W każdym bądź razie wzrokiem błądzi daleko poza swym codziennym światkiem. Wiem o tym doskonale.

Właśnie dzięki skautingowi, młody chłopiec może zamienić się w jakiegoś pioniera, stać się członkiem bractwa Leśnych Ludzi. Może bawić się w trapera i poszukiwacza śladów, może porozumiewać się za pomocą sygnalizacji, może rozpalać ognisko, rozpinać namioty i gotować sobie strawę. Skauting wtajemnicza go w sposób życia pionierów i uczy sztuki obozowania.
Jednostkę jego stanowiła grupa sześciu chłopców, pozostająca pod komendą ich rówieśnika. Jest to naturalne i normalne środowisko chłopca, w dobrej i w złej doli. Uczy się w nim karności i poczucia odpowiedzialności osobistej. Nabiera też owego „esprit de corps”, kiedy w grę wchodzi honor całego patrolu.

ImpulsDla człowieka postronnego laska skauta niewiele się może różni od zwyczajnej rączki od miotły. Ale dla skauta to zupełnie coś innego. Laska ta, przystrojona jego własnym totemem i odznakami, jest czymś zupełnie odrębnym i indywidualnym. I podobnie jak jego laska, tak samo i każdy skaut w masie zachowuje pełną swą indywidualność, własne cechy, własny charakter i własny temperament.

Może wchodzić w skład jakiegoś oddziału, ale pozostaje zawsze sobą. Zaznaje radości życia, dzięki obcowaniu z przyrodą.

A poza tym pozostaje jeszcze strona duchowa tego zagadnienia.

Obcowanie z przyrodą, spotęgowane jeszcze tajemniczością lasu, wywiera silny wpływ na młode umysły, wspomagając ich rozwój i zmuszając do rozglądania się dookoła.. Życie na świeżym powietrzu rozwija znakomicie zmysł obserwacyjny i ułatwia ogarnięcie i zrozumienie tych wszystkich cudów wszechświata. Pozwala lepiej zrozumieć i ocenić całą piękność życia codziennego. Dziecku wielkiego miasta objawia takie proste rzeczy, że ponad dachami i kominami lśnią dalekie gwiazdy, że ponad sklepieniem jego kinoteatru płyną obłoki, zaróżowione od promieni zachodzącego słońca.

Studiowanie przyrody koncentruje w jedną harmonijną całość zagadnienia nieskończoności, historii i mikroskopii, zgodnie z wielkim planem Stwórcy.

Dzięki skautingowi można w najgorszym chłopaku obudzić szlachetniejsze myśli i wiarę w Boga. Skauting, w połączeniu ze ślubowaniem i prawem harcerskim, staje się fundamentem obowiązków wobec Boga i bliźniego, - a na tym fundamencie mogą następnie budować rodzice i wychowawcy.
Nigdy nie wierzyłem, by tego rodzaju wyniki można było osiągnąć za pomocą ustalonych, suchych formułek…” (str.165-168)

 

Więcej o przygodach i przeżyciach twórcy skautingu, o obronie Mafekingu, pierwszym obozie i pomysłach na światowy ruch młodzieży dowiesz się z książki: Moje przygody i przeżycia, Lord Baden-Powell of Gilwell, Lwów 1937, wznowionej w Oficynie Wydawniczej "Impuls".

http://impulsoficyna.com.pl/wyszukaj/moje-przygody-i-przezycia,1724.html

   

 

PRZYWRÓCIĆ PAMIĘĆ


4 nowe tytuły w harcerskiej ofercie Impulsu - notowanie na dzień 09.06.2017 
(seria "Przywrócić Pamięć" liczy już 126 tytuły):

 

Opowieści i opowiadania. Tomik I - reprint z 1917 roku,
Opowieści i opowiadania. Tomik II - reprint z 1936 roku,,
Jak dobrze nam... - reprint z 1936 roku,
Zasady skautowego ruchu żeńskiego - reprint I wydania z 1937 roku,

4 nowe reprinty, które pojawiły się końcem maja:
SCOUTING jako system wychowania młodzieży - reprint z 1911 roku,
Historja IV-ej dywizji strzelców Generała Żeligowskiego - reprint z 1921 roku,
STRAŻNICA, Stefan Łoś - reprint z 1931 roku,
Gawędy o prawie harcerskim, Stanisław Sedlaczek - reprint z 1932 roku,

7 nowych reprintów, które pojawiły się początkiem maja:
✔ Ze zlotu skautów w Anglii - reprint z 1913 roku,
✔ Podręcznik skauta - reprint z 1914 roku,
✔ Polowanie - reprint z 1919 roku,
✔ Przedarcie się harcerza do oblężonego Lwowa - reprint z 1919 roku,
✔ Szlakiem tułaczych zastępów - reprint z 1921 roku,
✔ Młodzik zakres wiadomości wymaganych na stopień młodzika - reprint z 1936 roku,
✔ Nasze prawo, przyrzeczenie i pozdrowienie - reprint z 1937 roku,


Księgarnia internetowa/harcerstwo www.impulsoficyna.com.pl
 ✔ 
 


 

 


Wysyłanie komentarzy jest dostępne dla użytkowników zalogowanych. Zaloguj się i dodaj komentarz.

 Logowanie


Wróć

Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2018 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się