Szukaj
Aktualności
Sortowanie
  • Wiosenne nowościw Impulsie

poleca Impuls
Najmłodsi sympatycy Impulsu dwoją się i troją, zaliczając kolejne wiosenne sprawdziany (a zakończenie roku już na horyzoncie!). Dzielnym maluchom z pomocą rusza Impuls, proponując Zadania dla asów. Ćwiczenia dodatkowe do matematyki, pomagające zdobyć i utrwalić podstawy tej niewątpliwie najbardziej tajemnej z nauk, jaką jest algebra. Dostosowane do aktualnej podstawy programowej zbiory ćwiczeń autorstwa Jadwigi Stasicy, przeznaczone odpowiednio dla pierwszo-, drugo- i trzecioklasistów, zawierają bogaty zestaw zadań z zakresu dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia, przeliczania miar i uzupełniania grafów. A wszystko w lekkiej, niezobowiązującej formie, czyniącej z nauki zabawę. Oby tak dalej!


ROZWÓJ NAUCZYCIELA Zadania dla Asów 2 Zadania dla Asów 3


Ale szkoła to nie tylko uczniowie, to także nauczyciele. Aby i tym drugim nie brakło motywacji, wiosenny Impuls proponuje Rozwój nauczyciela. Od wczesnej do późnej dorosłości pod redakcją Norberta Pikuły, Joanny Łukasik i Katarzyny Jagielskiej, książkę analizującą aktualną sytuację pedagogów na rynku pracy. Pokazuje zderzenie tradycyjnego modelu nauczyciela ze współczesnymi oczekiwaniami społeczeństwa. Dzisiejszy nauczyciel żyje i pracuje pod nieustanną presją poszerzania kompetencji, zdobywania kolejnych stopni zawodowych oraz budowania nowoczesnej wizji szkoły, opartej przede wszystkim na wszechstronności. Jak uzasadniają swą publikację sami autorzy, „[…] nauczyciel musi ustawicznie się doskonalić, rozwijać, poddawać refleksji codzienną rzeczywistość i szukać nowych rozwiązań. A robi to po, aby łatwiej wchodzić w sytuacje edukacyjne, które z jednej strony są oczywiste, a z drugiej – jeszcze nieznane. Zmieniające się sytuacje zawodowe stawiają nauczycieli przed koniecznością ciągłego uczenia się nowych zachowań. Rozpoznanie kierunku rozwoju zawodowego i osobistego, rozumienia profesjonalizmu i dominujących tendencji są dla nauczycieli podstawą do wdrażania nowych koncepcji edukacji, dokształcania i doskonalenia”.

(Rehabilitacja społeczna i zawodowa dorosłych osób autystycznych) Refleksja nad sytuacją zawodową i społeczną dorosłych osób z autyzmem prowadzona jest zazwyczaj jednym, utartym torem: opis warunków i mechanizmów aktywizacji, poprzedzający etap poszukiwania odpowiedzi na pytanie, co lub kto zawiódł, przy czym źródła niepowodzenia upatruje się w samych niepełnosprawnych. Joanna Buława-Halasz obiera inną drogę; nie tylko rozpatruje autyzm na tle niepełnosprawności, ale – przede wszystkim – sięga po teorie społeczne Pierre’a Bourdieu, z całym przynależnym im instrumentarium pojęciowym, obejmującym m.in. habitus, pole, kapitał (władza) i przemoc symboliczną. Wnioski są tyleż zaskakujące, co zatrważające: Buława-Halasz pisze o mechanizmie narzucania  przez terapeutów swego habitusu podopiecznym, co przecież doskonale wpisuje się w teorię przemocy symbolicznej; tu także bije źródło znacznej części niepowodzeń dorosłych z autyzmem. Autorka przestrzega jednak wyraźnie przed moralizatorskim odczytem jej książki; podkreśla teoretyczny, w zamierzeniu obiektywny charakter swych rozważań. Lektura obowiązkowa nie tylko dla osób na co dzień związanych z autystycznymi dorosłymi.

poleca Impuls

 


Wysyłanie komentarzy jest dostępne dla użytkowników zalogowanych. Zaloguj się i dodaj komentarz.

 Logowanie


Wróć

Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2018 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się