Drodzy Czytelnicy,
zapraszamy do kolejnej recenzji wydawniczej książki autorstwa prof. Małgorzaty Kościelskiej „Odpowiedzialni rodzice”.

 

Oficyna Wydawnicza Impuls

Oficyna Wydawnicza Impuls

Wychowanie to szalenie skomplikowany proces, rozpoczynający się jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat. Gdy rodzi się mała istota całe życie wywraca się do góry nogami, ponieważ każdy rodzic czuje na swoich barkach ciężar odpowiedzialności jaki na nim spoczywa. Jak wychować mądrze dziecko?  Czy trwać przy nim cały czas a może pozwolić, aby samo uczyło się na swoich błędach? Jak znaleźć złoty środek i nie popaść w skrajność? Zapraszam Was do lektury książki „Odpowiedzialni rodzice” stworzonej przez profesor psychologii klinicznej Małgorzatę Kościelską.

Na początku warto zastanowić się co oznacza słowo odpowiedzialność. Autorka z dużą dokładnością stara się wyjaśnić na czym ona polega i kogo, w jakim zakresie dotyczy oraz podejmuje szereg tematów, które czasami spędzają sen z powiek rodzicom. Poruszono tu zagadnienie odpowiedzialności rodziców w przypadku, kiedy dziecku grozi upośledzenie umysłowe bądź gdy dowiadują się, że ma nowotwór. Ale to nie wszystko. Autorka omawia tez problem anoreksji młodzieńczej i stara się dociec dlaczego się on pojawia i w jakich sytuacjach. Oprócz tego zastanowimy się czy rodzice mogą mieć jakikolwiek udział w rozwoju homoseksualizmu oraz co się dzieje z odpowiedzialnością gdy matka nadużywa alkoholu.  Poruszanych kwestii i ważnych pytań jest jeszcze więcej, dlatego książka jest ciekawa i wciągająca dla obecnych lub przyszłych rodziców oraz psychologów i pedagogów.
Autorka w swej książce zamieściła wiele różnych przykładów i doświadczeń życiowych zaczerpniętych z licznych kontaktów z pacjentami i badań nad rozwojem i naturą dziecka. Warto sobie uświadomić, że wraz z postępem współczesnego świata zmienił się nieco model rodziny. Dlatego też i wychowanie powinno ulec przemianom, aby dostosować świat  zewnętrzny do świata rodzinnego. A to leży już w kwestii rodziców i opiekunów dzieci.
Język tej publikacji jest zrozumiały, bez specjalistycznej terminologii, przez co każdy, także nie związany z psychologią będzie mógł skorzystać z rad i wskazówek przekazywanych przez autorkę. Całość materiału podzielona jest na dwanaście rozdziałów, ale publikacja nie jest obszerna.
„Odpowiedzialni rodzice” to książka wartościowa i potrzebna na polskim rynku. Zatroskanym, o los i wychowanie swoich dzieci, rodzicom powinna pomóc na spokojnie i w praktyczny sposób zrozumieć niektóre sytuacje i wyjaśnić czym tak naprawdę jest odpowiedzialność i wychowanie.  Pozdrawiam!!
Autor: kasandra_85
Moja ocena
>>>> 4,5 / 6 <<<<