Czy da się skutecznie walczyć ze zjawiskiem e-piractwa, jakie są pomysły na rozwiązanie tego problemu, jakie próby podejmuje się w tej walce, czy w Polsce mamy przyzwolenie społeczne na piractwo – to główne zagadnienia debaty online zorganizowanej przez Virtualo, która odbyła się 14 marca br.

Debatę poprowadziła dziennikarka i pisarka Anna Dziewit-Meller. Jej gośćmi byli: Kinga Jakubowska, kulturoznawca i prezes Fundacji Legalna Kultura,  Jarosław Lipszyc z porozumienia Fundament, Wojciech Orliński, aktywny dziennikarz, pisarz i publicysta oraz Robert Rybski, prezes firmy Virtualo – dystrybutora ebooków.

Wychodząc od genezy piractwa i przykładów z różnych dziedzin sztuki podjęto dyskusję na temat samego procesu tworzenie i wydawania książek w Polsce. Uczestnicy debaty zwracali uwagę na to, że wydawcy, dystrybutorzy oraz inne podmioty zaangażowane w ten proces mają największy wpływ na kształtowanie rynku ebooków i zachowań tworząc trójstronną relację autor-wydawca-czytelnik. Przedstawiciele środowiska pisarzy podkreślili, iż obecny system jest słaby i w efekcie autor ma słabą pozycję negocjacyjną na rynku wydawniczym. Pojawiło się jednak stwierdzenie, iż wolny rynek działa tak, że autor może wydawcę zmienić. Internet dodatkowo daje mu w dzisiejszych czasach możliwość wydawania własnoręcznie dzieł i docierania do odbiorców bez pośredników, co jednak nie gwarantuje mu sukcesu na trudnym rynku.

W debacie poszukiwano również odpowiedzi na pytanie – kto jest odpowiedzialny za piractwo? Zwrócono uwagę na dużą nieświadomość czytelników w pozyskiwaniu książek z nielegalnych źródeł, przypadkach kontrolowanych wycieków z wydawnictw treści, które mogą być zamieszczane w sieci na zachętę jako niestandardowa forma promocji autora. Prezes Virtualo – Pan Robert Rybski nakłaniał uczestników debaty do rozmawiania o realiach procesu wydawniczego i dystrybucyjnego w kontekście obecnej sytuacji na rynku ebooków. Podkreślił, iż aktualny proces wydawania i dystrybucji książek elektronicznych nie jest w 100% wadliwy, gdyż zarówno wydawcy, jak i pośrednicy są podmiotami, którzy wnoszą swoją wartość dodaną do procesu przez zaplecze technologiczne, prawne i promocyjne. Pojawiła się też opinia, iż debata o piractwie nie będzie sensowna, jeśli zostanie wyciągnięta z kontekstu ekonomicznego.

Kluczowe zagadnienie, które było rozważane podczas dyskusji online w różnych kontekstach to ograniczenie nieautoryzowanej dystrybucji książek elektronicznych. Skalę tego zjawiska pokazało na przykład badania przeprowadzone przez Virtualo i Instytut Nauk Ekonomicznych Grape UW, z którego wynika, że nawet połowa e-czytelników może pozyskiwać ebooki z nieautoryzowanych źródeł.

Zapis debaty „Piractwo ebooków w Polsce. Czy da się skutecznie walczyć z rosnącą plagą?”

t9iqcXsHlsM

Debata online została zorganizowana przez Virtualo i partnerów w ramach akcji „Czytam legalnie, a Ty?”, która ma wspierać legalne czytanie e-książek w Polsce.